Grupul IKEA sub lupă!
Reprezentanţii organizaţiilor de mediu Agent Green şi Bruno Manser Fonds solicită firmei suedeze şi Grupului Ingka să-şi controleze operaţiunile forestiere din România, să verifice riguros companiile de exploatare forestieră şi să nu se aprovizioneze cu lemn din parcurile naţionale şi nici din pădurile primare şi seculare.
![Grupul IKEA sub lupă! Grupul IKEA sub lupă!](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2024/04/padure.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Cristian Zoicaș, 16 aprilie 2024, 16:07
Totodată, reprezentanţii celor două ONG-uri solicită să asigure trasabilitatea şi transparenţa completă a lanţului de aprovizionare a firmei suedeze şi să permită supravegherea independentă a pădurilor de către societatea civilă şi jurnaliştii de investigaţie.
Un nou raport realizat de cele două ONG-uri expune distrugerea cauzată de IKEA şi prezintă solicitările ferme ale organizaţiilor de mediu adresate corporaţiei suedeze.
Până la ora publicării acestui raport firma suedeză a refuzat dialogul.
Conform sursei citate, în raport sunt evidenţiate peste 50 de activităţi suspecte de încălcare a legilor naţionale şi europene din 7 păduri deţinute de suedezi prin firma sa Ingka Investments şi din alte două păduri de unde provine lemn utilizat la fabricarea produselor acestei societăți.
În august 2021, Agent Green a publicat primul său raport care a documentat distrugerile din pădurile din România legate de această firmă.
În mai 2023, ONG-urile au trimis o scrisoare deschisă prin care îşi arătau îngrijorarea către grupul Ingka şi IKEA Elveţia.
Recentul documentar ARTE la care a contribuit şi Agent Green intitulat ‘IKEA, vânătorul de arbori’ arată de asemenea costul real al mobilierului, exploatarea necontrolată a lemnului şi a muncii umane.
În următoarele câteva luni, raportul Agent Green/BMF va fi ilustrat într-o serie de documentare care vor fi difuzate în zeci de ţări din lume, susţin reprezentanţii celor două organizaţii.
Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebook, twitter și instagram.