Ascultă Radio România Cluj Live

Spectacolul ”Trei tenori italieni” revine la Sighet / AUDIO

Pe 11 martie, tenorii Federico Veltri, Angelo Forte și Fabio Serani vor susține spectacolul  ”Trei tenori italieni” și în orașul nostru, un punct pe harta turneului pe care îl desfășoară toată luna martie.

Spectacolul ”Trei tenori italieni” revine la Sighet / AUDIO

Articol editat de Andrei Cretoiu, 29 ianuarie 2024, 11:52 / actualizat: 29 ianuarie 2024, 13:50

Pentru publicul sighetean, acest spectacol revine datorită Asociației Cultura Gratia Urbis, implicată în organizarea unor astfel de evenimente, cu scopul de a revigora cultura urbană.

 

prof. Andreea Biro, președintele Asociației Cultura Gratia Urbis:

Spectacolul Trei tenori italieni revine la Sighet. Anul trecut în luna mai, în cadrul turneului organizat de dumnealor la nivel național am reușit cumva să ne strecurăm și noi pe listă, în principal datorită prietenilor mei foarte buni de la Opera Vox, care ne-au prilejuit atâtea bucurii și în anii dinainte cu evenimentele dumnealor. Acum suntem pentru doua oară pe harta turneului și nu este puțin lucru. Turneul se va desfășura între 1 și 28 martie. Sunt locații în care dumnealor vor avea două spectacole pe zi. Noi suntem încă un pic departe de momentul acela, dar sperăm să se întâmple într-o bună zi.

Despre spectacol pot spune că avem bucuria de a anunța revenirea unuia dintre cei trei tenori, și anume Angelo Forte în  orașul nostru. Ceilalți doi care-l acompaniază, în acest an sunt Fabio Serani- un tenor răsfățat al marilor teatre de operă din Europa, precum și Federico Veltri- de  la Teatro Regia di Parma, fac acest tur de forță alături de invitații dumnealor din teatre prestigioase precum Opera din Roma sau Scala din Milano, deja menționatul Teatru Regia di Parma și Mozarteum din Salzburg.

La fel ca și anul trecut în cazul turneului ”Trei tenori italieni”, dirijarea orchestrelor – vorbim de Orchestra di Teatro D’opera Italiană, precum și Orchestra Opera Vox-  va fi realizată de către extrem de talentatul și carismaticul Bogdan Costache, care face dirijarea cu vioara în mână. Este vorba de modelul inaugurat cu mulți ani în urmă de către Strauss și care azi, când vorbim, este probabil cel mai cunoscut datorită lui André Rieu.

Ați spus că revine acest spectacol la Sighetu Marmației, aveți oarecum experiența primului spectacol. Cum credeți că va primi publicul din nou acest eveniment?

Eu zic că după un început mai timid al evenimentelor, să zicem de cultură clasică, (pentru noi începutul a fost undeva în 2020) astăzi vorbim deja despre un public care în momentul în care se anunță un eveniment, s-a și prezentat și a achiziționat bilet. Noi am pus în vânzare biletele acum o săptămână. Mai avem mai puțin de 100 de bilete  în vânzare. Sigur că acest lucru ne onorează și ne responsabilizează, pentru că arată încrederea pe care publicul o are în organizatorul local și bineînțeles, în partenerii noștri de la Opera Vox.

Întregul turneu este dedicat lunii femeii. Luna martie este considerată luna femeii. Au  fost domni care m-au sunat și au spus ”Te rog să nu-i spui doamnei mele, dar vreau să iau biletul cadou  pentru ea”. Într-adevăr, ariile, canțonetele pe care le vom asculta, de care ne vom bucura în cadrul spectacolului, sunt în mare parte dedicate femeii, sărbătoririi femeii și bineînțeles, cine putea mai bine să să ne introducă în această lume a ariilor de operă și a canțonetelor decât tenorii italieni, care practic, prin compozitorii care au trăit și au evoluat în Bella Italia, au făcut cunoscută întregii lumi această iubire, această cântare a femeii.

 

Ioana Popovici

Radio Sighet poate fi ascultat online, AICI!

Ne găsiți și pe facebook și instagram!

Anchetă, după ce o angajată a aeroportului acuză un subaltern de viol
Recomandari Sighet miercuri, 20 martie 2024, 10:25

Anchetă, după ce o angajată a aeroportului acuză un subaltern de viol

”În urma unei sesizări depuse la Poliția municipiului Baia Mare în data de 09 martie, polițiștii de investigații criminale au întocmit...

Anchetă, după ce o angajată a aeroportului acuză un subaltern de viol
Maramureș – Ucrainean căutat în munți de salvamontiști
Recomandari Sighet marți, 19 martie 2024, 10:26

Maramureș – Ucrainean căutat în munți de salvamontiști

UPDATE: Tânărul ucrainean a fost găsit, desculț, fără provizii, slab echipat. Salvatorii montani i-au acordat primul ajutor, i-au dat ceai cald...

Maramureș – Ucrainean căutat în munți de salvamontiști
Acolo unde cerul atinge pământul! [AUDIO]
Recomandari Sighet luni, 11 martie 2024, 10:49

Acolo unde cerul atinge pământul! [AUDIO]

Este o zonă dificil de supravegheat și, din păcate, aici s-au înregistrat și evenimente tragice. Dorind să scape de război, cetățeni...

Acolo unde cerul atinge pământul! [AUDIO]
Tabără de schi destinată persoanelor cu dizabilități, la Cavnic [AUDIO]
Recomandari Sighet miercuri, 6 martie 2024, 13:01

Tabără de schi destinată persoanelor cu dizabilități, la Cavnic [AUDIO]

  Cea de-a șaptea tabără de schi destinată persoanelor cu dizabilități are loc până vineri 8 martie, la Cavnic. Echipa asociației Caiac...

Tabără de schi destinată persoanelor cu dizabilități, la Cavnic [AUDIO]
Recomandari Sighet marți, 5 martie 2024, 13:42

Patru dispozitive de testare antidrog au intrat în posesia polițiștilor maramureșeni

Patru dispozitive de testare antidrog au fost achiziționate de Consiliul Județean Maramureș și predate polițiștilor maramureșeni. Cu aceste...

Patru dispozitive de testare antidrog au intrat în posesia polițiștilor maramureșeni
Recomandari Sighet marți, 13 februarie 2024, 12:04

Sighetul va avea o alee modernă de acces în zona pieței agroalimentare [FOTO/AUDIO]

Lucrările la aleea pietonală din piața agroalimentară din oraș au început de luni, 12 februarie. Constructorul a preluat amplasamentul, iar...

Sighetul va avea o alee modernă de acces în zona pieței agroalimentare [FOTO/AUDIO]
Recomandari Sighet joi, 8 februarie 2024, 10:30

Prima inseminare artificială la Spitalul Județean din Baia Mare

La Spitalul Județean de Urgență “Dr. Constantin Opriș” Baia Mare s-au realizat primele proceduri de inseminare artificială. Această...

Prima inseminare artificială la Spitalul Județean din Baia Mare
Recomandari Sighet marți, 6 februarie 2024, 09:58

Gospodării inundate în Borșa [AUDIO]

Mai  multe gospodării din orașul Borșa au fost inundate în urma precipitațiilor abundente din ultimele zile și a scurgerii apei de pe...

Gospodării inundate în Borșa [AUDIO]