Ascultă Radio România Cluj Live

Inspectoratul Școlar General din Solotvino sprijină educația în limba română

Guzova Elena: În comunitatea noastră avem 12 instituții de învățământ, dintre care șapte licee și cinci gimnazii. Dintre care dintre aceste șapte licee cu predare în limba română avem patru, una un liceu avem cu predare în limba ucraineană, un liceu cu predare în limba maghiară și un liceu mixt – predare în limba ucraineană și clasic cu predare în limba română. Gimnaziile, toate cinci, învățământ cu predare în limba română. Avem la momentul actual în comunitatea Solotvino 3730 de elevi în total. Aprovizionarea școlilor cu manuale – avem manuale cu traducere în limba română pentru obiectele care se studiază în limba română. În special avem traduc în limba ucraineană, avem manualele pentru limba ucraineană și literatură ucraineană și manualele de limbă engleză. Aș putea să zic că gimnaziile și liceele au autobuze pentru a transporta copiii care au terminat gimnaziile sau copiii care sunt la depărtare de licee. La fel, comunitatea Solotino acordă copiilor care se află în stare grea, copiii care și-au pierdut părinții sau copiii cărora le sunt părinții la momentul actual pe front, ajutor pentru a primi la cantine mâncare, primesc ajutor pentru să li se acorde mesele calde care sunt la cantinele școlare. La fel, deoarece suntem o comunitate în care conlocuim împreună cu cetățeni care vorbesc limba română, care vorbesc în limba maghiară și limba ucraineană. Noi nu întâlnim greutăți și avem chiar așa copii care posedă toate trei limbi, dar cei mai mulți sunt acei care posedă două limbi. N-am întâlnit greutăți în posedarea limbii materne sau în posedares limbii de stat. Atenție foarte mare se atrage atât limbii de stat cât și limbi materne, fie ea română sau maghiară sau limba maternă ucraineană. Copiii noștri vorbesc liber românește, dar vorbesc foarte, foarte bine și limba de stat, limba ucraineană, fiindcă noi foarte bine înțelegem că vorbind limba de stat au posibilitatea să intre la instituțiile de învățământ din Ucraina, să-și continue studiile. Și noi înțelegem că viitorul nostru sunt copiii noștri, elevii noștri de azi. La fel, avem copii care termină liceele cu predare în limba română, își continuă studiile în România, atât la facultăți cât și la școlile profesionale. Practic se descurcă foarte bine atât în Ucraina cât și în România. Suntem foarte mândri de studenții noștri pe care îi avem. Primăria de la Solotvino e sigură că odată terminând studiile, fie în România, fie în Ucraina, au posibilitatea să se întoarcă aici, la noi în comună, să-și găsească un loc de muncă, fiindcă sunt foarte multe posibilități. Au posibilități, fiindcă odată cu descentralizarea făcută în sfera administrativă, practic în comună sunt toate necesare ca să-și poată găsi un loc de muncă. Avem multe posibilități pentru viitorul copiilor.

Inspectoratul Școlar General din Solotvino sprijină educația în limba română

Articol editat de Bianca Câmpeanu, 24 octombrie 2023, 13:30 / actualizat: 25 octombrie 2023, 14:10

Guzova Elena: Ați avut posibilitate să vedeți cele două proiecte realizate cu ajutorul Departamentului Românilor de Pretutindeni, ați văzut ajutorul primit la liceul din Biserica Albă și la liceul de la Apșa de Mijloc, care încă este în reparație dar spre finalizare, ați văzut că chiar nu știu dacă sunt nevoie cuvinte pentru așa ceva, ați văzut ochii dvs. rezultatul, ceea ce este foarte, foarte îmbucurător pentru noi. Aș vrea să menționez că noi simțim sprijinul României nu numai prin proiecte, dar chiar să zic așa, prin sprijinul moral pe care ni-l acordă Consulatul României, care este aici la Solotvino, fiindcă de fiecare dată când apelăm să ia parte la unele, să zic așa, ceea ce facem în cadrul instituțiilor de învățământ, fie educație, fie date remarcabile, sunt alături de noi. Am avut posibilitatea să frecventeze instituțiile de învățământ și dl. ambasador al României la Kiev. Putem să discutăm orice problemă apare. Chiar recent am discutat cu dl. Pârvu, consulul României la Solotvino, am discutat aprovizionarea școlilor cu manuale în limba română, s-a oferit, dacă avem nevoie, să ne adresăm. De aceea am spus că o mare problemă n-am întâlnit cu manualele, fiindcă statul ucrainean ne dă posibilitatea să ni se traducă manualele în limba română. Întâlnim greutăți numai acolo unde, de exemplu, se schimbă numărul de copii. Ceea ce putem să facem noi în cadrul școlilor, să ne schimbăm cu manualele și probleme mari cu traducerile nu avem, dar oricum mulțumim pentru ceea ce fac. Singur faptul că se interesează de românii de aici, că ni se acordă oricând o mână de ajutor ne bucură foarte mult și ne face să ne simțim mai bine, fiindcă știm că este un sprijin, este un ajutor. Am văzut chiar de la început războiului cum s-a implicat România în ajutor pentru refugiații care au trecut granițele Ucrainei, anume aici, la Slatina, la Sighet, am văzut că s-au implicat și în ce măsură și suntem foarte recunoscători. Vedem că relațiile România-Ucraina sunt în dezvoltare și pe noi, românii din dreapta Tisei ne bucură faptul, cu totul că noi suntem băștinași de aici, născuți aici, în Ucraina, dar ne bucură că relațiile dintre două țări aproape nouă, atât Ucraina cât și România se dezvoltă și sunt în continuă dezvoltare.

Reporter: Vă dorim succes și sperăm să asistăm și în continuare la alte proiecte sprijinite de statul român pentru îmbunătățirea actului educațional în zonă.

Guzova Elena: Și eu vă mulțumesc pentru atenția care ne-o acordați și suntem dispuși oricând să vă primim în vizită, să vă arătăm instituțiile noastre de învățământ, am vrea să le vedeți pe toate, să nu fim limitați în timp, să ajungem chiar și la grădinițele pe care le avem aici în zonă, să aveți posibilitatea să vă faceți o impresie despre instituțiile de învățământ și despre profesorii care predau acolo, fie în limba română sau în limba ucraineană sau în limba maghiară, că toți sunt profesorii noștri și vă așteptăm oricând.

Reporter: Cu siguranță vom reveni cu mare plăcere.

 

Liviu Șiman/ Bianca Cîmpeanu

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

Până când se pot depune cererile de reînscriere la grădiniță sau creșă
Educaţie marți, 21 mai 2024, 11:17

Până când se pot depune cererile de reînscriere la grădiniță sau creșă

Părinții pot depune până vineri, 24 mai, cererile de reînscriere a copiilor la grădiniță sau creșă, pentru viitorul an şcolar.  ...

Până când se pot depune cererile de reînscriere la grădiniță sau creșă
Ghiduri de educaţie rutieră
Educaţie luni, 20 mai 2024, 16:26

Ghiduri de educaţie rutieră

Elevii au, de luni, 20 mai 2024, trei Ghiduri de educaţie rutieră, publicate de Ministerul de Interne, în colaborare cu cel al Educaţiei.  ...

Ghiduri de educaţie rutieră
Evaluări naţionale la clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a
Educaţie luni, 13 mai 2024, 09:42

Evaluări naţionale la clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a

Calendarul pentru Evaluarea Națională la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a în anul școlar 2023-2024 este deja stabilit. Primele probe au început...

Evaluări naţionale la clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a
Olimpicii de la Gojdu: Daria și Paul, în drum spre excelență
Educaţie vineri, 10 mai 2024, 13:32

Olimpicii de la Gojdu: Daria și Paul, în drum spre excelență

Daria Cheneleu, elevă în clasa a XI – a B, și Paul Gabriel Popoviciu, elev clasa XII-a B, la Colegiul Național „Emanuil Gojdu” din...

Olimpicii de la Gojdu: Daria și Paul, în drum spre excelență
Educaţie vineri, 10 mai 2024, 08:24

Peste 1.500 de posturi libere în învățământul bihorean

Inspectoratul Școlar Județean Bihor a dat startul înscrierilor la concursul național de ocupare a posturilor didactice, a catedrelor vacante ori...

Peste 1.500 de posturi libere în învățământul bihorean
Educaţie miercuri, 8 mai 2024, 14:42

25 de cursuri gratuite pentru persoanele cu dizabilităţi

Au început înscrierile pentru cea de-a doua ediţie a Academiei ARIS, care oferă cursuri gratuite pentru persoanele cu dizabilităţi.  ...

25 de cursuri gratuite pentru persoanele cu dizabilităţi
Educaţie miercuri, 8 mai 2024, 11:43

Robotics Championship, 9-11 mai

Peste 700 de concurenţi din întreaga lume participă la cea de-a 12-a ediţie a Campionatului de Robotică organizat în perioada 9-11 mai, la Sala...

Robotics Championship, 9-11 mai
Educaţie luni, 6 mai 2024, 11:42

Din 7 mai încep înscrierile pentru sesiunea specială a Bacalaureatului

Pe aceasta o pot susține licenii din loturile olimpice sau cei care participă la competiții sportive și artistice internaționale, care se...

Din 7 mai încep înscrierile pentru sesiunea specială a Bacalaureatului