Ascultă Radio România Cluj Live

Ambulanță pentru Monumentele din Bihor

Primele intervenții din județ vor fi făcute la bisericile de lemn din Fâșca și Luncșoara.

Ambulanță pentru Monumentele din Bihor

Articol editat de Bianca Câmpeanu, 20 ianuarie 2023, 15:40

ONG-ul s-a lansat și-n Bihor cu o conferință de presă susținută de prefectul Dumitru Țiplea, directorul executiv al Direcției pentru Cultură Bihor, Adriana Ruge, arhitectul Eugen Vaida, coordonatorul Ambulanței pentru Monumente la nivel național, precum și specialiștii care au preluat conducerea Ambulanței în județul nostru. Este vorba de arhitecții Zsak Greta Ivett (președintele Asociației Laborator Zero Pozitiv) și Adrian Pescaru, cel ce va coordona lucrările.

Dincolo de atribuțiile de serviciu ca prefect al Bihorului am și o motivație personală pentru acest demers. M-am născut în Maramureșul Istoric, pe Valea Izei, în comuna Ieud, unde tradiția și cultura sunt la ele acasă. Copil fiind, în fiecare zi, străbunica mea mă duce la biserica de lemn din Deal. În Ieud avem trei biserici: una de zid, care a fost finalizată în 1984, și două de lemn, ambele în patrimoniul UNESCO. Am crescut în centrul patromoniului cultural, în centrul culturii tradiționale și în centrul tradiției creștine. Deci, nu puteam altfel decât să am în patrimoniu valorile noastre culturale tradiționale și creștine”, a explicat Țiplea, resortul intim al implicării sale în acest proiect.

Potrivit lui, în lista monumentelor istorice din județul Bihor, din 2015, avem 455 de poziții, în care se regăsesc 170 de situri arheologice, 30 de monumente de for public și 240 de clădiri (dintre care 59 de biserici de lemn).

Avem un patrimoniu foarte mare în județul Bihor și acesta este și considerentul pentru care proiectul Ambulanța pentru Monumente a subscris invitației insistente a Direcției pentru Cultură de a opera și în județul nostru”, a spus Țiplea.

Valori

La rândul său, Adriana Ruge spune că, în județul Bihor, pentru implementarea proiectului pilot, dintre monumentele istorice s-a optat pentru intervenția asupra bisericilor de lemn. Primele biserici care vor fi salvate de la degradare sunt cele din Fâșca și Lucșoara. Ambele au probleme grave la șarpante, existând riscul distrugerii totale a acestora. Acestea nu vor fi reabilitate total, ci doar acoperișul și fundația vor fi refăcute sau consolidate, pentru a fi evitate infiltrațiile și pentru a nu fi distruse în totalitate. Acestea vor fi reabilitate, cel mai repede în luna iunie, cu ajutorul unor meșteri din Maramureș.

Criteriile de selecție au fost de ordin valoric, dar și tehnic. Bisericile de lemn sunt mărturii materiale ale conștiinței comunităților rurale reprezentative pentru cultura tradițională și vernaculară”, este de părere Ruge.

Arhitectul Eugen Vaida spune că în fiecare județ în care acționează, Ambulanța pentru Monumente ajunge cu o autoutilitară cu ajutorul căreia transportă materiale de construcții, meșteri pricepuți și voluntari (mare parte dintre ei, studenți la Arhitectură și Construcții).

Vaida spune că, până în prezent, au salvat 85 de monumente (biserici de lemn, case acoperite cu paie ori alte clădiri istorice) și anunță că vrea să se concentreze și pe patrimoniul imaterial, să descopere meșteșugurile tradiționale acolo unde acestea s-au pierdut.

Când mergem într-un sat, încercăm să aflăm tehnica locală și încercăm să o salvăm”, a mai spus coordonatorul proiectului național.

În județele în care au salvat monumente, zice Vaida, primăriile au asigurat materialele de construcții necesare, iar oamenii din sate au găzduit și le-au asigurat mâncarea meșterilor și voluntarilor implicați, în vreme ce asociația pe care o conduce a asigurat proiectul și experții care lucrează pentru documentația care trebuie avizată.

În viitor, alte două biserici urmează să fie salvate, începând din anul 2024. Este vorba de bisericile din Rieni și Copăceni.

Potrivit șefei Direcției pentru Cultură Bihor, în județ 59 de biserici sunt înscrise pe lista monumentelor istorice. Dintre acestea 20 sunt într-o stare de degradare avansată.

 

Crina Dobocan

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

 

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Transilvania marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Transilvania marți, 23 iunie 2026, 13:55

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”

Pe 24 iunie 2026, de Sânziene și de Ziua Universală a Iei, la Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” din Sighetu Marmației are loc evenimentul...

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Omagiu pentru Crăișorul Munților
Transilvania marți, 23 iunie 2026, 13:37

Omagiu pentru Crăișorul Munților

Miercuri, 24 iunie, începând cu ora 10:00, va avea loc ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul omagierii eroului național...

Omagiu pentru Crăișorul Munților
Val de căldură și disconfort termic accentuat
Transilvania marți, 23 iunie 2026, 12:42

Val de căldură și disconfort termic accentuat

Un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate este în vigoare în intervalul de valabilitate: 23 iunie ora 12.00, 24 iunie, ora 21.00.  ...

Val de căldură și disconfort termic accentuat
Transilvania marți, 23 iunie 2026, 10:05

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene

Locuitorii comunei Maieru, cea mai mare UAT din Bistrița-Năsăud, sunt îndemnați să respecte tradițiile de Sânziene într-un mod responsabil...

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene
Transilvania luni, 22 iunie 2026, 19:03

Intervenții în lanț după codul portocaliu de vreme severă

Pompierii au primit până la ora 17:30, 59 de solicitări pentru evacuarea apei din subsoluri şi gospodării din municipiul Sibiu, în urma...

Intervenții în lanț după codul portocaliu de vreme severă
Transilvania luni, 22 iunie 2026, 18:04

1,13 mg/l alcool în aerul expirat, cu atât fost depistat un bărbat, la volanul unui bolid

Cinci șoferi băuți și un bărbat cu permis fals au fost depistați de polițiștii din Bistrița-Năsăud, în urma filtrelor organizate în...

1,13 mg/l alcool în aerul expirat, cu atât fost depistat un bărbat, la volanul unui bolid
Transilvania luni, 22 iunie 2026, 17:20

Intervenții în mai multe localități, în urma codului portocaliu de vreme severă

Pompierii militari sălăjeni au intervenit, în mai multe localităţi din judeţ pentru evacuarea apei din gospodării afectate de ploile abundente...

Intervenții în mai multe localități, în urma codului portocaliu de vreme severă