Ascultă Radio România Cluj Live

Amenzi pentru depozitarea ilegală a deșeurilor, în Bihor

 

Amenzi pentru depozitarea ilegală a deșeurilor, în Bihor
Foto: Foto: Facebook Primăria Aiud

Articol editat de Camelia Velțan, 10 septembrie 2022, 13:49

Opt persoane care au aruncat deșeuri la marginea drumurilor județene din Bihor au fost surprinse cu ajutorul camerelor de supraveghere, în lunile iulie și august.
Trei dintre cei identificați au fost amendați, în total, cu 10.000 lei. Pentru restul urmează să fie stabilite sancțiunile.
Consiliul Județean a achiziționat patru camere de supraveghere performante, care permit identificarea persoanelor și a autovehiculelor, inclusiv pe timp de noapte sau în condiții meteo nefavorabile.
În paralel cu drumurile județene, sunt monitorizate și parcările de pe drumurile naționale din județ.
În 2021 au fost sancționate 33 de persoane care au depozitat ilegal deșeuri. Valorarea amenzilor se ridică la 280.000 lei. În acest, an 30 de persoane au fost sancționate cu 195.000 lei

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile
Social marți, 23 iunie 2026, 10:50

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile

Unicul operator de apă și canal din Bistrița-Năsăud, SC Aquabis SA, și-a lansat propria aplicație pentru utilizatorii de telefoane cu sisteme...

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile
Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene
Social marți, 23 iunie 2026, 10:05

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene

Locuitorii comunei Maieru, cea mai mare UAT din Bistrița-Năsăud, sunt îndemnați să respecte tradițiile de Sânziene într-un mod responsabil...

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene
Puncte de ajutor pe timp de caniculă
Social luni, 22 iunie 2026, 19:49

Puncte de ajutor pe timp de caniculă

Temperaturile foarte ridicate anunțate de meteorologi au determinat autoritățile locale să mențină deschise punctele speciale de sprijin pentru...

Puncte de ajutor pe timp de caniculă
Intervenții în lanț după codul portocaliu de vreme severă
Social luni, 22 iunie 2026, 19:03

Intervenții în lanț după codul portocaliu de vreme severă

Pompierii au primit până la ora 17:30, 59 de solicitări pentru evacuarea apei din subsoluri şi gospodării din municipiul Sibiu, în urma...

Intervenții în lanț după codul portocaliu de vreme severă
Social luni, 22 iunie 2026, 18:04

1,13 mg/l alcool în aerul expirat, cu atât fost depistat un bărbat, la volanul unui bolid

Cinci șoferi băuți și un bărbat cu permis fals au fost depistați de polițiștii din Bistrița-Năsăud, în urma filtrelor organizate în...

1,13 mg/l alcool în aerul expirat, cu atât fost depistat un bărbat, la volanul unui bolid
Social luni, 22 iunie 2026, 17:20

Intervenții în mai multe localități, în urma codului portocaliu de vreme severă

Pompierii militari sălăjeni au intervenit, în mai multe localităţi din judeţ pentru evacuarea apei din gospodării afectate de ploile abundente...

Intervenții în mai multe localități, în urma codului portocaliu de vreme severă
Social luni, 22 iunie 2026, 14:08

Semnal de alarmă: scade consumul de alimente

Pentru prima dată în ultimii ani, dificultățile economice și financiare au determinat o reducere a volumului de produse alimentare care...

Semnal de alarmă: scade consumul de alimente
Social luni, 22 iunie 2026, 13:04

Limba, cea mai grea frontieră pentru copiii refugiați din România

De Ziua Mondială a Refugiatului, organizația Salvați Copiii România a atras atenția asupra dificultăților cu care se confruntă copiii...

Limba, cea mai grea frontieră pentru copiii refugiați din România