Ascultă Radio România Cluj Live

Amenzi pentru depozitarea ilegală a deșeurilor, în Bihor

 

Amenzi pentru depozitarea ilegală a deșeurilor, în Bihor
Foto: Foto: Facebook Primăria Aiud

Articol editat de Camelia Velțan, 10 septembrie 2022, 13:49

Opt persoane care au aruncat deșeuri la marginea drumurilor județene din Bihor au fost surprinse cu ajutorul camerelor de supraveghere, în lunile iulie și august.
Trei dintre cei identificați au fost amendați, în total, cu 10.000 lei. Pentru restul urmează să fie stabilite sancțiunile.
Consiliul Județean a achiziționat patru camere de supraveghere performante, care permit identificarea persoanelor și a autovehiculelor, inclusiv pe timp de noapte sau în condiții meteo nefavorabile.
În paralel cu drumurile județene, sunt monitorizate și parcările de pe drumurile naționale din județ.
În 2021 au fost sancționate 33 de persoane care au depozitat ilegal deșeuri. Valorarea amenzilor se ridică la 280.000 lei. În acest, an 30 de persoane au fost sancționate cu 195.000 lei

Un băiat de 15 ani a murit înecat după ce a mers la scăldat cu un prieten
Social joi, 25 iunie 2026, 09:43

Un băiat de 15 ani a murit înecat după ce a mers la scăldat cu un prieten

Un adolescent și-a pierdut viața, miercuri seară, 24 iunie, în Balta Șimian, după un incident petrecut în apă. Doi tineri au intrat la...

Un băiat de 15 ani a murit înecat după ce a mers la scăldat cu un prieten
Facultatea contează la pensie, în anumite condiții
Social miercuri, 24 iunie 2026, 19:31

Facultatea contează la pensie, în anumite condiții

Perioada studiilor universitare poate fi luată în calcul la stabilirea pensiei, însă numai în anumite condiții.   Directoarea Casei de...

Facultatea contează la pensie, în anumite condiții
Autostrada Transilvania prinde contur între Nădășelu și Mihăiești
Social miercuri, 24 iunie 2026, 18:57

Autostrada Transilvania prinde contur între Nădășelu și Mihăiești

Lucrările pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania avansează și au ajuns la un stadiu fizic de aproape 68%, anunță...

Autostrada Transilvania prinde contur între Nădășelu și Mihăiești
Românii care vor să își completeze vechimea vor plăti mai mult începând de luna viitoare
Social miercuri, 24 iunie 2026, 18:48

Românii care vor să își completeze vechimea vor plăti mai mult începând de luna viitoare

Românii care vor să își completeze stagiul de cotizare la pensie prin încheierea unui contract de asigurare socială vor plăti contribuții mai...

Românii care vor să își completeze vechimea vor plăti mai mult începând de luna viitoare
Social miercuri, 24 iunie 2026, 17:54

Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă

Șase localități din județul Alba vor beneficia de rezervoare pentru stocarea apei potabile, destinate atât adăpării animalelor în perioadele...

Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:40

Sistem anti-dronă american, activ în dotarea Armatei Române

Sistemul anti-dronă Merops a fost operaţionalizat şi integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, anunţă Ministerul Apărării...

Sistem anti-dronă american, activ în dotarea Armatei Române
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:02

Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica

Premierea a avut loc în cadrul ședinței Colegiului Prefectural condusă de prefectul Stelian Dolha și subprefectul Decsei Attila.  ...

Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica
Social miercuri, 24 iunie 2026, 14:23

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu

Avram Iancu a fost comemorat miercuri, 24 iunie, la Oradea, printr-o ceremonie militară şi una religioasă, care au avut loc la bustul din Piaţa...

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu