Ascultă Radio România Cluj Live

Tot mai mulți șoferi conduc sub influența drogurilor [AUDIO]

tigara cafea masina

A crescut consumul de droguri în România.

tigara cafea masina

Articol editat de Camelia Velțan, 8 iulie 2022, 14:29

A crescut consumul de droguri în România.

Polițiștii spun că în cele mai multe controale în trafic, mai ales pe timp de noapte, depistează şoferi drogaţi.

Se consumă droguri și pe litoral, şi la aproape toate evenimentele la care participă tineri în număr mare.

În ultimele zile, poliţiştii de la Combaterea Criminalităţii Organizate – Serviciul Antidrog au organizat mai multe acţiuni de prindere în flagrant a unor persoane implicate în traficul internaţional de droguri de risc.

Relatează Costin Grigore:

Numărul șoferilor depistați la volan sub influenţa substanţelor psihoactive a crescut în Alba de 19 ori în prima jumătate a acestui an, față de aceeaşi perioadă a anului trecut. Datele au fost oferite de Inspectoratul Judeţean de Poliţie.

Dacă în 2021, în primele 6 luni au fost depistate drogate la volan 4 persoane, în 2022, numărul a fost de 76.

Oamenii legii spun că în acest an, au existat perioade, mai ales la sfârşit de săptămână, când au depistat la volan un număr mare de tineri aflaţi sub influenţa substanţelor psihoactive.

Fenomenul poate fi catalogat ca unul mai mult decât îngrijorător, ţinând cont de statistici.

 

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest
Transilvania joi, 25 iunie 2026, 17:19

Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest

Turiștii din Europa sunt principalii vizitatori ai regiunii nord-vest, generând peste patru cincimi din totalul înnoptărilor realizate în...

Europa aduce cei mai mulți turiști în regiunea nord-vest
Tânăr de 18 ani, mort după ce s-a înecat în râul Iza
Transilvania joi, 25 iunie 2026, 10:24

Tânăr de 18 ani, mort după ce s-a înecat în râul Iza

Un tânăr în vârstă de 18 ani și-a pierdut viața, miercuri 24 iunie după ce s-a înecat în râul Iza, unde mersese la scăldat împreună cu...

Tânăr de 18 ani, mort după ce s-a înecat în râul Iza
Autostrada Transilvania prinde contur între Nădășelu și Mihăiești
Transilvania miercuri, 24 iunie 2026, 18:57

Autostrada Transilvania prinde contur între Nădășelu și Mihăiești

Lucrările pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania avansează și au ajuns la un stadiu fizic de aproape 68%, anunță...

Autostrada Transilvania prinde contur între Nădășelu și Mihăiești
Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă
Transilvania miercuri, 24 iunie 2026, 17:54

Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă

Șase localități din județul Alba vor beneficia de rezervoare pentru stocarea apei potabile, destinate atât adăpării animalelor în perioadele...

Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă
Transilvania miercuri, 24 iunie 2026, 16:02

Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica

Premierea a avut loc în cadrul ședinței Colegiului Prefectural condusă de prefectul Stelian Dolha și subprefectul Decsei Attila.  ...

Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica
Transilvania miercuri, 24 iunie 2026, 14:23

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu

Avram Iancu a fost comemorat miercuri, 24 iunie, la Oradea, printr-o ceremonie militară şi una religioasă, care au avut loc la bustul din Piaţa...

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu
Transilvania miercuri, 24 iunie 2026, 09:53

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!

Miercuri, 24 iunie, la prânz, va intra în vigoare un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic. Va viza până la ora...

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
Transilvania marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj