Ascultă Radio România Cluj Live

Fermierii vor primi ajutoare bănești majorate din partea statului

Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, a anunțat că și sprijinul pentru sectorul zootehnic a fost substanțial majorat pentru 2022:

Fermierii vor primi ajutoare bănești majorate din partea statului

Articol editat de Camelia Velțan, 2 martie 2022, 16:51

Este, de asemenea, o majorare extrem de importantă pentru zootehnia României, pentru că suma alocată a fost aproape mărită de șase ori, de la 20 de milioane de euro anul trecut la peste 135 de milioane de euro anul acesta.

Tot astăzi, guvernul a stabilit limitele maxime ale ajutoarelor de stat care vor fi acordate în perioada 2022-2027 marilor întreprinderi. Scopul este acela de a promova dezvoltarea regiunilor mai puțin favorizate din România.

 

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

România pierde poziții în clasamentul economic mondial
Economic vineri, 19 iunie 2026, 10:52

România pierde poziții în clasamentul economic mondial

România a coborât, într-un an, 12 locuri, până pe 61, într-un clasament al celor mai competitive 70 de economii ale lumii, arată raportul...

România pierde poziții în clasamentul economic mondial
Val de controale pe drumuri. Un șofer a fost amendat cu 10.000 de lei!
Economic miercuri, 17 iunie 2026, 18:26

Val de controale pe drumuri. Un șofer a fost amendat cu 10.000 de lei!

Consiliul Județean Bihor a desfășurat, în primele șase luni ale acestui an, o amplă campanie de verificări pe drumurile județene. Au fost...

Val de controale pe drumuri. Un șofer a fost amendat cu 10.000 de lei!
Instabilitatea politică lovește economia
Economic miercuri, 17 iunie 2026, 11:28

Instabilitatea politică lovește economia

Instabilitatea politică produce efecte severe în plan economic.   Primul a reacţionat cursul de schimb al monedei naţionale: leul s-a...

Instabilitatea politică lovește economia
Statul s-a împrumutat cu aproape un miliard de lei de la bănci
Economic marți, 16 iunie 2026, 09:35

Statul s-a împrumutat cu aproape un miliard de lei de la bănci

Ministerul de Finanţe a împrumutat, luni, 15 iunie, aproape 1 miliard de lei, de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat, cu o...

Statul s-a împrumutat cu aproape un miliard de lei de la bănci