Ascultă Radio România Cluj Live

Pensionarii din Oradea nu își pierd ajutoarele de încălzire

Pensionarii din Oradea nu își pierd ajutorul pentru încălzirea locuinței, dacă le-a fost mărită pensia, precizează autoritățile locale.
Pentru pensionarii ale căror drepturi la ajutor pentru încălzirea locuinţei au fost stabilite până la 31 decembrie 2021, acestea se menţin în plată la acelaşi nivel până la 31 martie 2022.

Pensionarii din Oradea nu își pierd ajutoarele de încălzire

Articol editat de Andrei Cretoiu, 12 ianuarie 2022, 14:48

Pensionarii din Oradea nu își pierd ajutorul pentru încălzirea locuinței, dacă le-a fost mărită pensia, precizează autoritățile locale.
Pentru pensionarii ale căror drepturi la ajutor pentru încălzirea locuinţei au fost stabilite până la 31 decembrie 2021, acestea se menţin în plată la acelaşi nivel până la 31 martie 2022.

Pentru perioada rămasă din sezonul rece (ianuarie – martie 2022) pensionarii care solicită ajutor vor depune, ca documente doveditoare privind veniturile, cupoanele de pensie aferente lunii decembrie 2021, astfel că majorarea pensiei, de la 1 ianuarie, nu se ia în considerare.

Consumatorii vulnerabili beneficiază de ajutor lunar pentru încălzirea locuinţei, în situaţia în care venitul lunar pe membru de familie este de până la 1.386 lei, în cazul familiilor, şi 2.053 lei în cazul persoanelor singure.

 

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Social marți, 23 iunie 2026, 18:34

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!

În contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă...

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Social marți, 23 iunie 2026, 17:30

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”

O femeie de 80 de ani din Alba Iulia a pierdut 30.000 de lei după ce a fost înșelată prin telefon că fiica sa ar fi internată la Londra și ar...

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:55

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”

Pe 24 iunie 2026, de Sânziene și de Ziua Universală a Iei, la Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” din Sighetu Marmației are loc evenimentul...

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:37

Omagiu pentru Crăișorul Munților

Miercuri, 24 iunie, începând cu ora 10:00, va avea loc ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul omagierii eroului național...

Omagiu pentru Crăișorul Munților
Social marți, 23 iunie 2026, 12:42

Val de căldură și disconfort termic accentuat

Un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate este în vigoare în intervalul de valabilitate: 23 iunie ora 12.00, 24 iunie, ora 21.00.  ...

Val de căldură și disconfort termic accentuat
Social marți, 23 iunie 2026, 10:50

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile

Unicul operator de apă și canal din Bistrița-Năsăud, SC Aquabis SA, și-a lansat propria aplicație pentru utilizatorii de telefoane cu sisteme...

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile
Social marți, 23 iunie 2026, 10:05

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene

Locuitorii comunei Maieru, cea mai mare UAT din Bistrița-Năsăud, sunt îndemnați să respecte tradițiile de Sânziene într-un mod responsabil...

Focurile pe asfalt și arderea cauciucurilor, interzise de Sânziene