Ascultă Radio România Cluj Live

Cel mai modern centru de permanență din Satu Mare [AUDIO/FOTO]

Implementat de Primăria orașului Ardud în parteneriat cu Asociația CREST și Primăria orașului Napkor din Ungaria, proiectul a avut ca obiectiv înființarea a trei unități comunitare de asistență medicală primară în cele două unități administrativ teritoriale. Una dintre unități este centrul de permanență din Ardud, iar două sunt cabinete de asistență medicală primară în orașul maghiar, dotate cu echipamente, tehnologie și aparatură medicală moderne, în conformitate cu standardele de calitate în vigoare în domeniul medical. În orașul Ardud, centrul de permanență a fost realizat prin reabilitarea și recompartimentarea fostei primării, și dispune de toate condițiile și dotările necesare pentru asigurarea permanenței în acordarea asistenței medicale pentru cel puțin 20.000 de locuitori, precizează primarul Ovidiu Duma.

Această prezentare necesită JavaScript.

Cel mai modern centru de permanență din Satu Mare [AUDIO/FOTO]
Foto: Foto: Primăria Ardud

Articol editat de , 1 noiembrie 2021, 13:06

În orașul Ardud au fost finalizate lucrările la cel mai modern și bine dotat centru de permanență din județul Satu Mare. Aici va fi asigurată asistență medicală non stop pentru cel puțin 20.000 de persoane. Centrul de Permanență a fost realizat prin intermediul unui proiect transfrontalier România-Ungaria în valoare totală de peste 545 milioane de lei, care prevede îmbunătățirea serviciilor de îngrijire a sănătății.

Implementat de Primăria orașului Ardud în parteneriat cu Asociația CREST și Primăria orașului Napkor din Ungaria, proiectul a avut ca obiectiv înființarea a trei unități comunitare de asistență medicală primară în cele două unități administrativ teritoriale. Una dintre unități este centrul de permanență din Ardud, iar două sunt cabinete de asistență medicală primară în orașul maghiar, dotate cu echipamente, tehnologie și aparatură medicală moderne, în conformitate cu standardele de calitate în vigoare în domeniul medical. În orașul Ardud, centrul de permanență a fost realizat prin reabilitarea și recompartimentarea fostei primării, și dispune de toate condițiile și dotările necesare pentru asigurarea permanenței în acordarea asistenței medicale pentru cel puțin 20.000 de locuitori, precizează primarul Ovidiu Duma.

Această prezentare necesită JavaScript.

Cu eforturi din partea medicilor care fac gărzi multiple, permanența a fost asigurată și până acum în orașul Ardud. Însă, centrul de permanență realizat prin intermediul proiectului transfrontalier, nu are deocamdată personalul necesar în totalitate. Primarul Ovidiu Duma afirmă că au fost înainte solicitări către Direcția de Sănătate Publică și Colegiul Medicilor pentru completarea personalului de care este nevoie.

Prin înființarea Centrului de Permanență din Ardud, o parte însemnată a pacienților care până acum trebuiau redirecționați către centre de permanență aflate la distanță, vor putea fi diagnosticați și tratați în mod eficient la nivel local, facilitând accesul rapid al populației la îngrijiri medicale. Pe lângă orașul Ardud, la centrul de permanență vor avea acces locuitorii comunelor din împrejurimi, respectiv Beltiug, Terebești, Acîș și Socond.

 

Stela Tudor/Foto: Primăria Ardud

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

Etichete:
Medicii avertizează: nu ignorați mușcătura de căpușă
Sănătate joi, 18 iunie 2026, 08:28

Medicii avertizează: nu ignorați mușcătura de căpușă

În primele 6 luni ale anului 2026, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița s-au înregistrat 276 de pacienți cu mușcătură de...

Medicii avertizează: nu ignorați mușcătura de căpușă
Nu lăsa medicamentele la soare!
Sănătate miercuri, 17 iunie 2026, 14:35

Nu lăsa medicamentele la soare!

Atunci când pornim la drum cu geanta plină de medicamente sau lăsăm cutia de pastile pe bord, facem o greșeală pe care farmacologii o...

Nu lăsa medicamentele la soare!
De la plajă la oftalmolog: greșeli care ne pot afecta vederea
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 13:46

De la plajă la oftalmolog: greșeli care ne pot afecta vederea

Cum să evităm să ajungem de pe plajă, direct la oftalmolog?   Elena Mihai – medic primar oftalmolog la Compartimentul Clinic de...

De la plajă la oftalmolog: greșeli care ne pot afecta vederea
Salină modernă pentru terapii respiratorii
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 10:34

Salină modernă pentru terapii respiratorii

Pacienții internați la Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu pot beneficia, de acum, de ședințe de haloterapie într-o salină terapeutică nou...

Salină modernă pentru terapii respiratorii
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 08:34

Explozie la un cazan de țuică. Trei persoane au ajuns la spital cu arsuri

A fost vorba de o victimă de sex feminin, conștientă și cooperantă, care prezenta arsuri pe aproximativ 30% din suprafața corporală. O...

Explozie la un cazan de țuică. Trei persoane au ajuns la spital cu arsuri
Sănătate luni, 15 iunie 2026, 15:56

„Sănătate Orală pentru Toți”, un proiect cu impact în mediul rural

Peste 3.000 de copii din județul Cluj au beneficiat de educație stomatologică prin proiectul „Sănătate Orală pentru Toți”.   Din...

„Sănătate Orală pentru Toți”, un proiect cu impact în mediul rural
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:38

Apel la donare de sânge: Crucea Roșie mobilizează voluntarii

România are nevoie de sânge în fiecare zi, iar Crucea Roşie Română anunţă că angajaţii, voluntarii şi colaboratorii săi donează sânge,...

Apel la donare de sânge: Crucea Roșie mobilizează voluntarii
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 12:47

Ambulanța renunță la hârtii

Serviciul de Ambulanță Județean Sibiu a finalizat un amplu proces de digitalizare, în valoare de 3,7 milioane de lei, finanțat prin PNRR.  ...

Ambulanța renunță la hârtii