Ascultă Radio România Cluj Live

Terapie prin Artă 2020: Strângem cărți bune pentru zile senine, la spital!

Ne-am gândit că nu putem da înapoi fix acum, când oamenii care ajung să fie internați își petrec cel mai mult timp singuri în salon, iar nevoia de a-și distrage atenția de la griji e mai prezentă ca oricând, spun artiștii ONG-iști.

Terapie prin Artă 2020: Strângem cărți bune pentru zile senine, la spital!
Foto: Colecta cărți TPA 2020 Tucano/foto Bogdan Botas

Articol editat de cristina.rusu, 30 iulie 2020, 19:08

Terapie prin Artă, „proiectul pentru spitale” al asociației clujene Create.Act.Enjoy se organizează și anul acesta, într-o formă adaptată la condițiile prezentului.

Ne-am gândit că nu putem da înapoi fix acum, când oamenii care ajung să fie internați își petrec cel mai mult timp singuri în salon, iar nevoia de a-și distrage atenția de la griji e mai prezentă ca oricând, spun artiștii ONG-iști.

În pregătirea celei de-a 8-a ediții anuale a proiectului, este organizată o colectă publică de „cărți bune pentru zile senine”. Cei care doresc să contribuie cu o carte pe care o consideră potrivită de citit într-un spital pot achiziționa volume în cele trei Librării Cărturești din oraș (Iulius Mall, Vivo și Platinia Shopping Center) sau pot lăsa cărți la Cafeneaua Tucano de pe Bulevardul Eroilor.

Căsuțele albastre pregătite de echipa Create.Act.Enjoy vor găzdui cărțile pe toată durata campaniei de donare, care se desfășoară până în 31 august. În librăriile Cărturești vă stă la dispoziție selecția de carte curatoriată de echipă și librari, iar la Cafeneaua Tucano sunt binevenite cărțile aduse de acasă. În perioada 17 august – 20 septembrie, echipa Terapie prin Artă by Create.Act.Enjoy va instala 12 mini-biblioteci în holurile spitalelor partenere și va pune la dispoziția pacienților cărțile donate de comunitatea locală.

Această prezentare necesită JavaScript.

Pentru ediția adaptată la pandemie, artiștii Create-ului și-au asumat roluri de logistică, necesare pentru organizarea activităților fără contact fizic. Îmbrățișările vor lipsi de data aceasta, căci actorii nu vor mai putea vizita fiecare pacient în forma interactivă cu care erau obișnuiți.

Paul Sebastian Popa, actor Terapie prin Artă by Create.Act.Enjoy din 2016, spune despre transformarea prin care a trecut rolul lui în echipa proiectului: Am fost provocat să alătur actorului din mine, dulgherul din mine. Am făcut asta cu ajutorul colegei mele Carmen Muntean, alături de care am construit patru căsuțe din lemn în care să strângem cărți pentru bibliotecile pe care le vom instala în spitale clujene. Dacă eu am tăiat scândurile, ea a ales culoarea cu care să le vopsim, dacă eu am înșurubat balamalele, ea s-a asigurat ca ușile sunt „la boloboc” și dacă eu am murdărit geamul atunci când am vopsit rama, ea l-a curățat.

Echipa a lucrat la adaptarea proiectului încă de la declașarea stării de urgență, în martie 2020, conștientizând că nu vor mai fi posibile acele activități interactive, care au fost iubite și apreciate de mii de oameni, încă de la prima ediție, în 2012. Provocarea a fost trăită cu entuziasm, pentru că a presupus căutări creative și ieșirea din zona de confort.

Bogdan Botaș, fotograf Terapie prin Artă din 2018: Pe de o parte, munca este mai ușoară la ediția asta pentru că nu mai e grabă, presiune și anxietate socială. Pe de altă parte, asta compensează munca dublă depusă în lunile trecute, prin regândirea și adaptarea activităților din proiect astfel încât ele să răspundă nevoilor beneficiarilor de după declanșarea pandemiei.

Terapie prin Artă by Create.Act.Enjoy are ca scop creșterea stării de bine în comunitate (well-being, în concepția specialiștilor internaționali). Activitățile artistice și creative propuse au rolul de a ameliora  sănătatea psihică, emoțională și fizică a persoanelor de orice vârstă. Proiectul dorește să fie complementar eforturilor medicilor, pacienților și apropiaților acestora de a spori efectele tratamentelor din spitale. Anual, sunt implicați numeroși artiști colaboratori și voluntari din comunitatea locală, care contribuie la conștientizarea importanței consumului de artă în societate în rândul unui public cât mai larg.

 

Comunicat

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

Etichete:
Ceremonie dedicată lui Avram Iancu
Social miercuri, 24 iunie 2026, 14:23

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu

Avram Iancu a fost comemorat miercuri, 24 iunie, la Oradea, printr-o ceremonie militară şi una religioasă, care au avut loc la bustul din Piaţa...

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu
Un copil de 12 ani s-a izbit cu trotineta de un autobuz
Social miercuri, 24 iunie 2026, 10:21

Un copil de 12 ani s-a izbit cu trotineta de un autobuz

Un copil de 12 ani s-a izbit cu trotineta de un autobuz marți, 23 iunie, în Bistrița.  La fața locului a intervenit un echipaj de prim ajutor...

Un copil de 12 ani s-a izbit cu trotineta de un autobuz
Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
Social miercuri, 24 iunie 2026, 09:53

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!

Miercuri, 24 iunie, la prânz, va intra în vigoare un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic. Va viza până la ora...

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Social marți, 23 iunie 2026, 18:34

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!

În contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă...

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Social marți, 23 iunie 2026, 17:30

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”

O femeie de 80 de ani din Alba Iulia a pierdut 30.000 de lei după ce a fost înșelată prin telefon că fiica sa ar fi internată la Londra și ar...

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:55

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”

Pe 24 iunie 2026, de Sânziene și de Ziua Universală a Iei, la Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” din Sighetu Marmației are loc evenimentul...

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:37

Omagiu pentru Crăișorul Munților

Miercuri, 24 iunie, începând cu ora 10:00, va avea loc ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul omagierii eroului național...

Omagiu pentru Crăișorul Munților