Animale înecate și mașini avariate, în urma ploilor abundente
![Animale înecate și mașini avariate, în urma ploilor abundente Animale înecate și mașini avariate, în urma ploilor abundente](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2020/06/masina-avariata.jpg?resize=750%2C479&ssl=1)
Articol editat de ioanadolca, 18 iunie 2020, 17:10
Precipitațiile torențiale din ultima perioadă au produs pagube pe raza a șase loclități maramureșene: Ulmeni, Groșii Țibleșului, Șișești, Copalnic Mănăștur, Coaș și Strâmtura.
Torenții și scurgerile de pe versanți au contribuit la creșterea debitelor și nivelurilor unor văi și pâraie care s-au revărsat. Cantitatea de apă acumulată în timp scurt nu a putut fi preluată de rețelele de canalizare.
Șuvoaiele de apă au înecat 33 de animale și au avariat un autoturism.
foto: CJSU Maramureș
Ioana Popovici
Radio Sighet poate fi ascultat online AICI!