Ascultă Radio România Cluj Live

Deficitul comercial al României la produse alimentare depășește un miliard de euro pe an

Ministrul agriculturii, Adrian Oros, a arătat că jumătate din producția de grâu a țării pleacă la export, din cauză că nu avem suficiente spații de depozitare și fabrici de procesare.

Deficitul comercial al României la produse alimentare depășește un miliard de euro pe an

Articol editat de DSRNetworkAdmin, 24 mai 2020, 17:09

Adrian Oros intenționează ca din 2021, odată cu noul exercițiu bugetar al Uniunii Europene, să crească subvențiile oferite procesatorilor, în așa fel încât România să își mărească capacitatea de producție în industria alimentară.

Pentru a corecta deficitul balanței comerciale, care în 2018 și în 2019 a depășit un miliard de euro, asta însemnând că România a exportat materie primă, și aici mă refer în primul rând la cereale și la animale vii, și a importat produse procesate: făină, aluat congelat, conserve, produse procesate din carne, din legume. Pentru a schimba această paradigmă, vom adopta măsuri de sprijin prin care să finanțăm spații de depozitare și fabrici de procesare, astfel încât să nu mai exportăm materie primă, să producem în țară alimente, oferind și locuri de muncă și în același timp creând plus valoare.

Adrian Oros spune că, inspirat de Italia, urmează să fie acordate și fermierilor români ajutoare pentru plata muncitorilor zilieri. Prin Programul Operațional Capital Uman, vor fi disponibilizați 50 de milioane de euro cu care statul va putea plăti o parte a salariilor lucrătorilor din agricultură.

 

Mihai Miclăuș

Foto: arhivă Radio Cluj

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.
Ne găsești și pe facebooktwitter și instagram.

Românii care vor să își completeze vechimea vor plăti mai mult începând de luna viitoare
Social miercuri, 24 iunie 2026, 18:48

Românii care vor să își completeze vechimea vor plăti mai mult începând de luna viitoare

Românii care vor să își completeze stagiul de cotizare la pensie prin încheierea unui contract de asigurare socială vor plăti contribuții mai...

Românii care vor să își completeze vechimea vor plăti mai mult începând de luna viitoare
Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă
Social miercuri, 24 iunie 2026, 17:54

Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă

Șase localități din județul Alba vor beneficia de rezervoare pentru stocarea apei potabile, destinate atât adăpării animalelor în perioadele...

Sprijin pentru comunitățile afectate de secetă
Sistem anti-dronă american, activ în dotarea Armatei Române
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:40

Sistem anti-dronă american, activ în dotarea Armatei Române

Sistemul anti-dronă Merops a fost operaţionalizat şi integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, anunţă Ministerul Apărării...

Sistem anti-dronă american, activ în dotarea Armatei Române
Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:02

Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica

Premierea a avut loc în cadrul ședinței Colegiului Prefectural condusă de prefectul Stelian Dolha și subprefectul Decsei Attila.  ...

Alin Ușeriu, premiat pentru proiectul Via Transilvanica
Social miercuri, 24 iunie 2026, 14:23

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu

Avram Iancu a fost comemorat miercuri, 24 iunie, la Oradea, printr-o ceremonie militară şi una religioasă, care au avut loc la bustul din Piaţa...

Ceremonie dedicată lui Avram Iancu
Social miercuri, 24 iunie 2026, 10:21

Un copil de 12 ani s-a izbit cu trotineta de un autobuz

Un copil de 12 ani s-a izbit cu trotineta de un autobuz marți, 23 iunie, în Bistrița.  La fața locului a intervenit un echipaj de prim ajutor...

Un copil de 12 ani s-a izbit cu trotineta de un autobuz
Social miercuri, 24 iunie 2026, 09:53

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!

Miercuri, 24 iunie, la prânz, va intra în vigoare un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic. Va viza până la ora...

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
Social marți, 23 iunie 2026, 18:34

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!

În contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă...

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!