Laborator pentru testarea Covid-19, la Sighet
![Laborator pentru testarea Covid-19, la Sighet Laborator pentru testarea Covid-19, la Sighet](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2020/04/spital-sighet.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de , 3 aprilie 2020, 08:20
Se va construi un nou laborator pentru testarea coronavirusului COVID-19 în Sighetu Marmației.
Acest proiect a fost discutat, joi 2 aprilie, în cadrul ședinței de îndată a Consiliului Județean Maramureș. Acesta va fi concretizat în viitorul apropiat, fiind unui al treilea laborator de testare a coronavirusului COVID-19, în Sighetu Marmației.
Acesta va funcționa pe lângă aparatul de testare rapidă PCR care va fi achiziționat în Vișeu de Sus și pe lângă cel care a ajuns deja la Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare.
Totodată, în cadrul ședinței, președintele Gabriel Zetea a vorbit și despre achiziția de materiale sanitare și medicale la spitalele din subordinea instituției județene și stocurile existente pentru aproximativ o lună de zile.
Ioana Popovici
Radio Sighet poate fi ascultat online AICI!