Ascultă Radio România Cluj Live

Sindicaliștii din sănătate renunță la greva generală

Sindicaliștii din sănătate renunță la greva generală

Articol editat de Andrei Cretoiu, 9 mai 2018, 09:57

Sindicatele din Sănătate au anunţat că renunţă la greva generală programată pentru vineri, 11 mai, după 12 ore de negocieri cu reprezentanţii guvernului.

În urma acordului la care s-a ajuns aseară, legea salarizării va fi modificată, dar se menţine plafonarea sporurilor la 30 la sută.
Totodată, toţi angajaţii din sistemul sanitar care au pierdut la salariu faţă de luna februarie, vor primi sume compensatorii.
Redactorul Radio România Petruţa Obrejan a urmărit negocierile de la guvern şi transmite:

Legea salarizării şi regulamentul sporurilor au fost aplicate subiectiv de unele spitale -a declarat ministrul sănătăţii Sorina Pintea după discuţiile cu sindicatele din Sănătate de la Palatul Victoria. Ea a precizat că se vor aduce o serie de modificări care să permită deblocarea acestei situaţii şi să nu existe pierderi salariale. Potrivit ministrului muncii, Olguţa Vasilescu, există aproximativ 7.000 de persoane cărora le-au scăzut veniturile, majoritatea lucrând în doar două spitale. Ea a explicat şi care au fost principalele decizii.

Lia Olguţa Vasilescu: Se fac modificări pe modul de acordare a sporurilor, cu excepţia coeficientului pentru directori de îngrijiri unde ne vom întoarce la varianta iniţială a legii. Scoaterea gărzilor efectuate de medici şi asistente în afara plafonului de 30% prevăzut pentru sporuri. Pentru spitalele de psihiatrie, tuberculoză, dar şi anumite servicii judeţene de ambulanţă, cum ar fi Ambulanţa Bucureşti să se permită, în condiţii bine justificate, o suplimentare a sporurilor determinată de specificul acestor specialităţi.

Leonard Bărăscu, preşedintele SANITAS spunea că încheierea acestui acord va conduce la stingerea conflictului de muncă, sindicatele renunţând astfel la greva anunţată pentru 11 mai.

Leonard Bărăscu: Am stabilit împreună cu doamna premier şi cu doamnii miniştri că vor face parte ca şi interpretare salarială în sensul revenirii la ceea ce am discutat şi până acum, şi toate drepturile salariale vor fi aplicate începând cu luna mai a anului 2018. Şi nu în ultimul rând, cele două delegaţii, delegaţia SANITAS şi delegaţia colegilor de la Solidaritatea, ca urmare a acestui acord, repezentanţii organizaţiilor sindicale au consimţit împreună să renunţăm la greva generală, care era programată în data de 11 mai.

 

Radio Cluj poate fi ascultat şi online, AICI sau pe telefon: 031 504 0456, apel cu tarif normal.

 

 

De la plajă la oftalmolog: greșeli care ne pot afecta vederea
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 13:46

De la plajă la oftalmolog: greșeli care ne pot afecta vederea

Cum să evităm să ajungem de pe plajă, direct la oftalmolog?   Elena Mihai – medic primar oftalmolog la Compartimentul Clinic de...

De la plajă la oftalmolog: greșeli care ne pot afecta vederea
Salină modernă pentru terapii respiratorii
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 10:34

Salină modernă pentru terapii respiratorii

Pacienții internați la Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu pot beneficia, de acum, de ședințe de haloterapie într-o salină terapeutică nou...

Salină modernă pentru terapii respiratorii
Explozie la un cazan de țuică. Trei persoane au ajuns la spital cu arsuri
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 08:34

Explozie la un cazan de țuică. Trei persoane au ajuns la spital cu arsuri

A fost vorba de o victimă de sex feminin, conștientă și cooperantă, care prezenta arsuri pe aproximativ 30% din suprafața corporală. O...

Explozie la un cazan de țuică. Trei persoane au ajuns la spital cu arsuri
„Sănătate Orală pentru Toți”, un proiect cu impact în mediul rural
Sănătate luni, 15 iunie 2026, 15:56

„Sănătate Orală pentru Toți”, un proiect cu impact în mediul rural

Peste 3.000 de copii din județul Cluj au beneficiat de educație stomatologică prin proiectul „Sănătate Orală pentru Toți”.   Din...

„Sănătate Orală pentru Toți”, un proiect cu impact în mediul rural
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:38

Apel la donare de sânge: Crucea Roșie mobilizează voluntarii

România are nevoie de sânge în fiecare zi, iar Crucea Roşie Română anunţă că angajaţii, voluntarii şi colaboratorii săi donează sânge,...

Apel la donare de sânge: Crucea Roșie mobilizează voluntarii
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 12:47

Ambulanța renunță la hârtii

Serviciul de Ambulanță Județean Sibiu a finalizat un amplu proces de digitalizare, în valoare de 3,7 milioane de lei, finanțat prin PNRR.  ...

Ambulanța renunță la hârtii