Lidia Şimon, o carieră cât un marathon
Să participi la cinci ediţii ale Jocurilor Olimpice este o performanţă în sine, dar să aduni cinci astfel de participarea într-una dintre cele mai grele probe, cea a maratonului, este un record la care puţini sportivi pot visa. Unul pe care l-a realizat o gorjeancă de doar 1.60 m, Lidia Şimon, Şi nu oricum, ci cu o medalie olimpică de argint, în 2000, la Sydney, unde spune că a avut 10% ghinion Şi acesta a împiedicat-o să fie cu o treaptă mai sus.
![Lidia Şimon, o carieră cât un marathon Lidia Şimon, o carieră cât un marathon](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2016/07/Lidia-Simon-3.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Alina Vingan, 1 iulie 2016, 13:19
Între Atlanta 96 Şi Londra 2012, Lidia Şimon a mai fost de două între primele zece la Jocurile Olimpice: pe VI, la prima participare, Şi pe VIII, la ediţia Beijing 2008.
mai multe citiți AICI