Ion Dumitrescu – un trăgător de elită
Tirul este sinonim cu precizia infinitezimală, este sportul care reclamă, din partea celor care se încumetă să-l practice, o concentrare desăvârşită şi un autocontrol ieşit din comun. Trăgătorii de elită au vedere de vultur şi o capacitate incredibilă de a-şi coordona mişcările, chiar şi cadenţa respiraţiei putând face diferenţa dintre o ţintă perfectă şi o ratare răsunătoare. Această disciplină a produs de-a lungul timpului mari rezultate pentru sportul românesc, tirul aducând chiar prima medalie olimpică de aur pentru ţara noastră, prin Iosif Sârbu, la Helsinki, în 1952, o performanţă repetată, la proba de pistol viteză, patru ani mai târziu, la Melbourne, de Ştefan Petrescu.
![Ion Dumitrescu – un trăgător de elită Ion Dumitrescu – un trăgător de elită](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2016/06/ion-Dumitrescu-e1466922702280.jpg?resize=600%2C376&ssl=1)
Articol editat de Alina Vingan, 26 iunie 2016, 09:31
După aceste rezultate istorice, România avea să mai aducă în atenţia lumii un ţintaş redutabil, Ion Dumitrescu, un sportiv care, după antrenamente interminabile la proba de talere trap, a reuşit să-şi desăvârşească stilul de tragere şi concentrarea, frizând perfecţiunea şi depunându-şi candidatura pentru un loc pe podium la Jocurile Olimpice.
Mai multe citiţi AICI