Ascultă Radio România Cluj Live

Ultimele ţigări în spaţiile publice închise

Miercuri, 16 martie, este ultima zi în care se mai poate fuma în spaţiile publice închise.

Ultimele ţigări în spaţiile publice închise
Foto: fumatul produce dureri de spate

Articol editat de , 16 martie 2016, 08:57

Fumatul va fi interzis de joi, 17 martie, la locul de muncă, în cluburi, baruri, restaurante, spitale, şcoli, precum şi în spaţiile de joacă pentru copii. Excepţie fac celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă şi locurile special amenajate din zonele de tranzit din aeroporturile internaţionale.

Persoanele fizice care încalcă legea riscă amenzi de la 100 la 500 de lei, iar cele juridice de la 5.000 la 15.000 de lei. Firmele pot primi şi sancţiuni suplimentare, care pot merge până la suspendarea activităţii. Şeful Serviciului pentru prevenirea incendiilor din Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, Dan Simionescu, a declarat că vor fi efectuate controale pentru a se asigura că legea este respectată. Amenzile vor fi aplicate de ofiţeri şi agenţi de la Poliţia Locală, dar şi din cea română, de frontieră, de pompieri şi de jandarmi. Cei care vor să reclame încălcarea legii pot suna la Poliţia Locală şi nu la numărul unic de urgenţă 112.

În ţara noastră fumează aproximativ 5 milioane de persoane, iar la fiecare 15 minute un român moare din cauza acestui obicei. 

 

RADOR

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
Social miercuri, 24 iunie 2026, 09:53

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!

Miercuri, 24 iunie, la prânz, va intra în vigoare un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic. Va viza până la ora...

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Social marți, 23 iunie 2026, 18:34

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!

În contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă...

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Social marți, 23 iunie 2026, 17:30

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”

O femeie de 80 de ani din Alba Iulia a pierdut 30.000 de lei după ce a fost înșelată prin telefon că fiica sa ar fi internată la Londra și ar...

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:55

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”

Pe 24 iunie 2026, de Sânziene și de Ziua Universală a Iei, la Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” din Sighetu Marmației are loc evenimentul...

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:37

Omagiu pentru Crăișorul Munților

Miercuri, 24 iunie, începând cu ora 10:00, va avea loc ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul omagierii eroului național...

Omagiu pentru Crăișorul Munților
Social marți, 23 iunie 2026, 12:42

Val de căldură și disconfort termic accentuat

Un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate este în vigoare în intervalul de valabilitate: 23 iunie ora 12.00, 24 iunie, ora 21.00.  ...

Val de căldură și disconfort termic accentuat
Social marți, 23 iunie 2026, 10:50

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile

Unicul operator de apă și canal din Bistrița-Năsăud, SC Aquabis SA, și-a lansat propria aplicație pentru utilizatorii de telefoane cu sisteme...

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile