Ascultă Radio România Cluj Live

Reabilitarea stradală în Cluj Napoca continuă

Lucrările de reparaţii la străzile din municipiul Cluj Napoca vor continua atâta timp cât vremea o va permite.

Reabilitarea stradală în Cluj Napoca continuă
Foto: reabilitare stradală

Articol editat de cristina.rusu, 10 decembrie 2014, 09:16

Reprezentanţii municipalităţii spun că, dacă va fi o iarnă uşoară, doar în timpul Crăciunului va fi oprit lucrul, după care vor fi intervenţii chiar şi în perioada dintre sărbători.

Purtătorul de cuvânt al primăriei, Oana Buzatu, spune că în 2015 Clujul va fi Capitala Europeană a Tineretului şi de aceea cele mai multe lucrări la drumuri ar trebui finalizate în acest an.

Având în vedere că temperaturile ne permit să continuăm anumite tipuri de lucrări de reabilitare a structurii rutiere, se continuă pe şantierele deja deschise lucrările care pot fi făcute în această perioadă, astfel încât să se finalizeze aceste lucrări şi măcar în primăvară oamenii să poată beneficia de investiţiile finalizate şi de circulaţie fluidizată.

Deocamdată temperaturile nu se anunţă cu minus, prin urmare se pot continua lucrările la o serie de străzi care au fost deja începute şi încercăm să le finalizăm cât mai repede pentru a închide şantierele şi a permite circulaţiei să-şi reia cursul normal. (Oana Buzatu, purtător de cuvânt al primăriei)

Pentru lucrările la drumuri, Primăria a alocat în acest an 100 de milioane de lei. Cele mai importante modernizări au fost realizate la străzile Traian Vuia, Calea Turzii, Bulevardul 1 Decembrie şi Calea Baciului.

 

Mihai Miclăuş

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
Social miercuri, 24 iunie 2026, 09:53

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!

Miercuri, 24 iunie, la prânz, va intra în vigoare un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic. Va viza până la ora...

Intră în vigoare un cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic!
IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Social marți, 23 iunie 2026, 18:34

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!

În contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă...

IGSU avertizează: Nu lăsați copiii în mașină!
Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Social marți, 23 iunie 2026, 17:30

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”

O femeie de 80 de ani din Alba Iulia a pierdut 30.000 de lei după ce a fost înșelată prin telefon că fiica sa ar fi internată la Londra și ar...

Înșelată cu 30.000 de lei prin metoda „ACCIDENTUL”
Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:57

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj

Aproape toate rezervoarele din municipiul Zalău au fost alimentate cu apă din sursa Tarniţa, judeţul Cluj, prin cea mai lungă magistrală de...

Zalăul este alimentat cu apă din sursa Tarnița prin magistrala Cluj–Sălaj
Social marți, 23 iunie 2026, 13:55

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”

Pe 24 iunie 2026, de Sânziene și de Ziua Universală a Iei, la Muzeul Satului ”Mihai Dăncuș” din Sighetu Marmației are loc evenimentul...

„Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare”
Social marți, 23 iunie 2026, 13:37

Omagiu pentru Crăișorul Munților

Miercuri, 24 iunie, începând cu ora 10:00, va avea loc ceremonia militară și religioasă organizată cu prilejul omagierii eroului național...

Omagiu pentru Crăișorul Munților
Social marți, 23 iunie 2026, 12:42

Val de căldură și disconfort termic accentuat

Un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate este în vigoare în intervalul de valabilitate: 23 iunie ora 12.00, 24 iunie, ora 21.00.  ...

Val de căldură și disconfort termic accentuat
Social marți, 23 iunie 2026, 10:50

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile

Unicul operator de apă și canal din Bistrița-Năsăud, SC Aquabis SA, și-a lansat propria aplicație pentru utilizatorii de telefoane cu sisteme...

AQUABIS și-a lansat propria aplicație pentru telefoanele mobile