Hramul Mănăstirii Piatra Fântânele
La această oră, mii de credincioşi participă la hramul Mănăstirii Piatra Fântânele, jud. Bistriţa Năsăud
![Hramul Mănăstirii Piatra Fântânele Hramul Mănăstirii Piatra Fântânele](https://i0.wp.com/www.radiocluj.ro/wp-content/uploads/2014/09/photo-2-e1410163826943.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Carmen Sas, 8 septembrie 2014, 11:13
Liturghia este oficiată de ÎPS Andrei Andreicuţ, Mitropolit al Clujului, Maramureșului și Sălajului, care, în cuvântul său, a elogiat rolul Maicii Domnului în mântuirea oamenilor.
Mănăstirea Piatra Fântânele, cu hramul Naşterea Maicii Domnului, a fost înfiinţată în anul 1994, cu binecuvântarea ÎPS Bartolomeu Anania dar îşi are începuturile în perioada interbelică, atunci când, în acei ani, a fost ridicat un schit. În anul 2010, Consiliul Judeţean Bistriţa Năsăud a construit pe colina pe care este aşezată mănăstirea, cea mai înaltă cruce metalică din ţară. Aceasta are o înălţime de 31m, fiind extrem de spectaculoasă pe parcursul nopţii, datorită sistemului de iluminat cu led-uri.
Mănăstirea Piatra Fântânele este situată pe DN 17, la 43 km de Bistriţa, înspre Vatra Dornei.
Florin Săsărman