Festivalul Internațional de Teatru „Povești" debutează miecuri la Alba

Festivalul Internațional de Teatru „Povești”, ediția a VIII-a,  se desfăşoară de miercuri până duminică la Alba Iulia.

Printre invitaţii care şi-au anunţat prezenţa la eveniment se numără: Marcel Iureș, Maia Morgenstern și Tania Popa.

De asemenea, vor oferi reprezentaţii: teatrul Gong din Sibiu, Nottara, Odeon, şi Țăndărică din Bucureşti, dar şi Colibri din Craiova.

La festival vor fi prezente şi trupe din ţări precum Elveţia sau Serbia. 

Programul evenimentului mai conține ateliere de actorie, de improvizație, de scenografie și de mânuire marionete, coordonate de nume importante din arta românească.

Prețul unui abonament este de 100 de lei, iar prețul unui bilet de 10 lei. Copiii vor plăti doar 5 lei.

MIERCURI, 2 OCTOMBRIE 2013

10.00 ZULENKA, regia Cristian Pepino

Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (55 min.)

11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint  

Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov / Casa de Cultură a Sindicatelor

                Spectacol pentru copii (45 min.)

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

                Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO

                Expoziţie de schițe scenografice / Sala Teatrului de Păpuşi

17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar

One Man Show  / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)

19.00 POVEȘTILE RAFINATE ALE OPEREI ȘI OPERETEI

Expoziție de costume

Teatrul Liric ELENA TEODORINI Craiova / Casa de Cultură a Sindicatelor

19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail

Teatrul ODEON București / Casa de Cultură a Sindicatelor  

Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

 

JOI,  3 OCTOMBRIE 2013

10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler

                Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (45 min.)

11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Florian Silaghi

Teatrul REGINA MARIA,  Trupa  ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor

Spectacol pentru copii (55 min.)

12.00  CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

                ● DESPRE ARTA PĂPUȘARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea

                Lansare de carte, Editura SEDCOM LIBRIS

18.30 D'ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu

                Teatrul Național I.L.CARAGIALE,

                Centrul de cercetare și Creație Teatrală ION SAVA, Fundația ART PRODUCTION București

                Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.) / Casa de Cultură a Sindicatelor

20.00 MIC ȘI AL DRACU, regia Maia Morgenstern         

                Teatrul Evreiesc de Stat București / Casa de Cultură a Studenţilor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)

20.00 FIDELITATE, regia Dragoș Câmpan

                Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi

                Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

VINERI, 4 OCTOMBRIE 2013

10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan

Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (55 min.)

11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu

Teatrul FANI TARDINI, secția Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol pentru copii (65 min.)

12.00 TEATRU ȘI CARTE

                Biblioteca Județeană LUCIAN BLAGA Alba / Platou Casa de Cultură a Studenților

                Bibliobusul cu povești

12.30 CAFEAUA CU TÂLC

                Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU ȘI FILM

                Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)

18.00 SOȚUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornișteanu

                Teatrul C.I.NOTTARA București / Casa de Cultură a Sindicatelor

                Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)

20.00 NEÎNȚELEGEREA, regia Elena Ivanca

Teatrului Naţional STERIJA Vârșeț, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)

 

20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu

                O producție Teatrul ACT Bucureşti și Asociația Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.) 

22.00  7th FLOWER

Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)

23.00 AFTER PARTY

DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)

 

SÂMBĂTĂ, 5 OCTOMBRIE 2013

10.00 PRINȚUL BROASCĂ, regia Todor Valov

Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (50 min.)

11.00 MICA SIRENĂ, regia Gabriel Apostol

Teatrul de animație ȚĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol pentru copii (50 min.) 

12.00  CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

                ● BĂRBATUL INVIZIBIL

                Expoziție foto Dávid Botond 

                ● BLONDĂ SAU BRUNETĂ

                Lansare album Silvan Stâncel, producător LIBRIS BRAȘOV  

15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA - ASSITEJ

                Hotel PARC (120 min.)

17.00 ȘCOALA NEVESTELOR, regia Cristian Juncu

Teatrul Național Tg. Mureș, Compania LIVIU REBREANU / Casa de Cultură a Sindicatelor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză) 

20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija

Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min) 

21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI "READING"

Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenților (20 min)

21.30 OZANA BARABANCEA & BAND

Concert / Casa de Cultură a Studenților (60 min.)

DUMINICĂ, 6 OCTOMBRIE 2013

11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu

Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol pentru copii (55 min.) 

12.00 CAFEAUA CU TÂLC

                Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)

14.30 ÎNTÂLNIRE UNIMA - ASSITEJ

                Hotel PARC (120 min.)

16.00 PREZENTARE ATELIERE

                 Poarta a III-a a Cetății „Alba Carolina”

17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertran

Compania JORDI BERTRAN Spania / Sala Teatrului de Păpuşi

Spectacol nonverbal pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)

18.00 REVOLEO - FLAMENCO VIVO, regia Luis de la Carrasca

Association Andalouse ALHAMBRA - Franţa / Casa de Cultură a Studenților

Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (70 min.)

19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI "READING"

Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)

20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe

Teatrul pentru Copii și Tineret EXCELSIOR București / Casa de Cultură a Sindicatelor

Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)

Știri similare

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu